Interactive Coloring

drag iconDrag any color from the left toolbar to an area or text in the page. A blue outline will indicate a droppable element.

drag iconOn mobile, wait a tiny bit until you drag the color drop.

Sprawozdanie duszpasterskie 2023

  Zakończyliśmy  Rok Pański 2023. Pragniemy wyrazić  wdzięczności Panu Bogu  za ten kolejny okres w naszym życiu. Jaki był ten rok? Każdy ma swoje osobiste refleksje. Chciałbym dokonać pewnego podsumowania  od strony duszpasterskiej i organizacyjnej naszej parafii.  Dla naszej wspólnoty był to 41 rok istnienia parafii.                    

Przypomnę, przeżywaliśmy go pod hasłem duszpasterskim: „Wierzę w Kościół Chrystusowy”.  Sami musimy sobie odpowiedzieć: na ile udało nam się pochylić się nad tajemnicą Kościoła i odnowić wiarę w tę wspólnotę, którą założył Chrystus i wyposażył w sakramenty? To wszystko po to byśmy w tej wspólnocie wierzących mogli osiągnąć  zbawienie. 

Nowy rok duszpasterski, który rozpoczęliśmy od pierwszej niedzieli adwentu przeżywamy pod hasłem: „Uczestniczę we wspólnocie Kościoła”. Tegoroczny temat ma nas doprowadzić do odkrycia, że Kościół jest moją wspólnotą, a Parafia –Kościół Partykularny (Lokalny)to moją małą rodziną w tej wielkiej wspólnocie Kościoła Powszechnego. Czy czuje się związany z tą Wspólnotą, czy staram się wpływać na Jej codzienne życie, jestem za Nią odpowiedzialny, wspieram Ją i bronię w razie potrzeby a nade wszystko czy czynnie uczestniczę wypełniając moje szczególne powołanie członka Kościoła? Ma nam w tym pomóc także program diecezjalny przygotowujący do  dziękczynienia za 100-lecie Archidiecezji Gdańskiej (30.12.2025) i za 2025 lat od narodzenia Chrystusa. W związku z tym od I niedzieli adwentu rozpoczęła się peregrynacja Relikwii św. Wojciecha po wszystkich parafiach i domach zakonnych naszej archidiecezji. W naszej parafii będziemy gościli Patrona archidiecezji w Jego Relikwiach 22 i 23 września br. Musimy się do tego dobrze przygotować, by Ten, który ochrzcił Gdańszczan i za wiarę oddał swoje życie, pomógł nam ludziom XXI wieku odnowić i umocnić naszą wiarę. Św. Wojciechu módl się za nami!

        Próbując podsumować miniony rok przyjrzyjmy  się życiu religijnemu społeczności Gdyni Redłowa, która liczy ponad 6 tyś. mieszkańców.   Najpierw  zobaczmy jak przedstawiało się życie sakramentalne:    

1. Sakrament Chrztu Świętego.

Rok1983198719972007201720182020 202120222023
Ilość chrztów128  84  445738392320  2118

Liczba chrztów  w ostatnich latach utrzymuje się liczbie około 20. Parafia nasza się starzeje, mało  jest rodzin młodych ale trzeba też  pamiętać, że coraz więcej rodzin żyje bez Boga i nie widza potrzeby ochrzczenia swoich pociech. 

2. Sakrament bierzmowania:

Rok1983198719972007201720182020202120222023
Liczba bierzmow.  91  68  61  47  27252520  2321

Obecnie do przyjęcia tego sakramentu przygotowuje się grupa ok 20 młodzieży.

3.Sakrament Eucharystii:

 • I-komunia święta:
Rok1983198719972017201820192020202120222023
Liczba dzieci  81  75  57  75  67174841   20  49
 • Frekwencja na niedzielnych Mszach Świętych :
Rok2017201820192020202120222023
Ilość wiernych (około)206517981847ok450884914999

Na liczącą ponad 6000 mieszkańców dzielnicę do kościoła w ostatnim czasie chodzi ok. 1000 osób. Widać lekko wzrastają  po COVID-19 liczbę wiernych. . To cieszy! Ale wciąż jest jeszcze wielu tych, którzy po pandemii do kościoła nie wrócili. 

 • Ilość rozdanych w ciągu  minionego roku komunii świętych: ok. 120 tyś

Cieszy coraz większa dojrzałość regularnie uczęszczających na Eucharystię, spośród których zdecydowana większość bardzo często przystępuje do komunii św.   Pragnę bardzo gorąco podziękować tym, którzy regularnie i często posilają się „pokarmem na życie wieczne”.   Zachęcam pozostałych do regularnego i pełnego uczestnictwa we Mszy św. tzn. z komunią świętą.  Cieszy też fakt, że kapłanom  pomagali czterej nadzwyczajni szafarze komunii świętej: Pan Jacek, Pan Adrian, Pan Adam i Pan Aleksander.  Od listopada 2022 roku szafarze w jedną niedzielę miesiąca  zanoszą Ciało Chrystusa do chorych i starszych, którzy sobie tego wyraźnie życzą.   Dziękuje Im za tę gorliwą posługę. 

 • Przy tej okazji chcę również podziękować za zamawiane intencje Mszy świętych, i te w niedziele i święta, ale także w dni powszednie. Również za intencje gregoriańskie czyli  Msze św. odprawiane prze 30 dni za jedną zmarła osobę.  Dziękuję także za składane przy tej okazji stypendia mszalne. 

4. Sakrament Namaszczenia Chorych.

Odwiedzamy każdego miesiąca około 45 osób starszych i chorych. 

Wszystkich chorych wspieramy naszą codzienną modlitwą i życzymy, by Maryja Uzdrowienie Chorych wyprosiła im łaskę zdrowia i powrotu do pełni sił. 

 • Pogrzeby:
Rok1997200720152016201720182020202120222023
Ilość w parafii  53  51  68  66  58  6152  69  6050

          W imieniu całej parafii wyrażam chrześcijańską solidarność ze wszystkimi, którzy w minionym roku pożegnali swoich najbliższych!  W 2023 roku zgonów było mniej niż w poprzednich latach. Trzeba też podkreślić, że wydłuża się średnia wieku.  Jeszcze raz proszę uczyńmy wszystko, by zadbać o naszych starszych czy schorowanych rodziców, krewnych, sąsiadów, by zostali zaopatrzeni sakramentami świętymi. Nie czekajmy do ostatniej chwili.  Zaprośmy do nich kapłana z posługa sakramentalną. W sytuacjach nagłych kapłan jest do dyspozycji o każdej porze dnia i nocy. Przychodźmy śmiało! 

5.Sakrameny pokuty i pojednania.

Dzięki wsparciu ze strony Ks. Jerzego Rybusińskiego seniora z Sandomierza wróciliśmy do regularnej spowiedzi przed i w trakcie Mszy św.  Kiedy to tylko możliwe to staramy się służyć w konfesjonale regularnie. W niedzielę i uroczystości pragniemy spowiadać podczas każdej Mszy św. 

Pragnę podziękować wielu z Was, którzy regularnie korzystacie z sakramentu Bożego Miłosierdzia.  Chciałbym po raz kolejny, zaapelować o ożywienie spowiedzi w I-piątki miesiąca, by wynagradzać Sercu Bożemu za grzechy nasze i całego świata. Zachęcajmy dzieci i młodzież, a sami dajmy im przykład.

        Jako kapłani na miarę naszych sił i możliwości staramy się służyć Wam najlepiej jak potrafimy, posługą  w konfesjonale! Dziękuję Ks. Marianowi i Ks. Jerzemu za codzienną, gorliwą służbę w konfesjonale i poza nim.

6. Sakrament Kapłaństwa.

         Obecnie w naszej parafii na stałe posługuje 2 kapłanów: Proboszcz – Ks. Wiesław Philipp i Wikariusz – Ks. Marian Kożyczkowski. Od sierpnia gościnnie pomaga nam także Ks. kan. Jerzy Rybusiński, senior z diecezji sandomierskiej. Jesteśmy wdzięczni Panu Bogu za tego gorliwego kapłana i prosimy by był z nami jak najdłużej. Słowa ogromnego podziękowania za przykład gorliwej posługi kapłańskiej kierujemy na ręce Ks. Jerzego. 

        Obecnie przygotowuje się do przyjęcia sakramentu kapłaństwa będąc na szóstym  roku w naszym Gdańskim Seminarium Duchownym diakon Patryk Zybert. Święcenia kapłańskie ma przyjąć w sobotę 01 czerwca 2024 roku  a Mszę św. Prymicyjną odprawi 02 czerwca 2024 r.  Inny kleryk Szymon Orkisz  jest w Seminarium Duchownym – poza granicami Polski. Niech ich przykład będzie zachętą dla  młodych chłopców, żeby nie bali się pójść za Chrystusem.  Prośmy Boga o wytrwanie dla Nich oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne. W bieżącym roku módlcie się także za nas – waszych kapłanów, byśmy byli dla Was dobrymi Pasterzami.  Święty Janie Pawle II i bł. Ks. kardynale Stefanie Wyszyński  –módlcie się za nami! Chciałbym wyrazić także przy tej okazji wdzięczność Ks. Marianowi  za Jego gorliwą posługę duszpasterską i katechetyczną: w parafii, w szkole i w przedszkolu. Ks. Marian w bieżącym roku będzie przeżywał jubileusz 25-lecia posługi kapłańskiej. Uroczystą Mszę św. dziękczynno-błagalną  Ks. Jubilat będzie sprawował  w niedzielę 16 czerwca br. na Mszy św. o godz. 13.00. Otoczmy ks. Mariana naszymi modlitwami! 

7.Sakrament Małżeństwa:

Rok19831997200720152016201720182019202120222023
Ilość par  44  16  13    10491053  0  3

W minionym roku w naszej parafii były 3 śluby, to o 3 więcej w porównaniu z ubiegłym rokiem. 

       Mówiąc o życiu parafii trzeba ukazać zaangażowanie wiernych w grupy duszpasterskie. Parafia-jak uczy Sobór Watykański II – to wspólnota wspólnot. Im więcej takich grup, tym żywotniejsza parafia. Słowa wdzięczności kieruję pod adresem wszystkich należących do grup i pragnę zachęcić Was Drodzy Parafianie, by nie być tylko biernymi uczestnikami, ale czynnie zaangażować się w  życie parafii. ten rok duszpasterski ma nam szczególnie w tym dopomóc. W każdej grupie można znaleźć coś dla siebie. W naszej parafii do tej pory istnieją takie wspólnoty:

 • Żywy Różaniec  Święty (11 róż); (dziękujemy za codzienny różaniec)
 • Apostolstwo Bożego Miłosierdzia; (dziękuję za codzienne odmawianie koronki do Bożego Miłosierdzia po Mszy św. rannej i wieczornej.)
 • Koło Misyjne Dorosłych (10 osób);
 • Apostolstwo MB Patronki Dobrej Śmierci (ok. 10 osób);
 • Grupa Biblijna „Marana tha” (ok. 10 osób);
 • Ministranci (10 osób) /przydałoby się więcej/;
 • Wspólnota Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa; 
 • Parafialny Zespół Caritas – (5 osób). Szczególne podziękowanie kieruję na ręce Pana Przemysława Adam za tę troskę o najbardziej potrzebujących;   
 • Redakcja parafialnej Gazetki „Miłosierdzie” 2-osobowa. W tym miejscu chciałbym  podziękować Pani  Katarzynie Kohn  i Panu Ryszardowi Marszant za  redagowanie z wielkim zapałem naszego tygodnika. Pragnę wyrazić wdzięczność także Panu Adrianowi Chmiel za czuwanie i wstawianie tekstów na stronę internetową naszej parafii. 
 • Wspólnota Mężczyzn św. Józefa ( ok. 15 Panów, zapraszam innych);
 • Wspólnota Domowego Kościoła – 1 krąg ( 5 małżeństw).
 • Schola dziecięca pod kierownictwem Pani Ilony Kubczyk  i wsparciem gitarowym Pana Marcina Pietrus ( 8 osób).
 • Schola Epifania pod dyrekcją Pani Magdy Lazarus (10 osób).

Serdecznie dziękujemy, tym wszystkim, którzy przez udział w grupach parafialnych uczestniczą czynnie w życiu Kościoła i Parafii. Bóg zapłać!

Pragnęlibyśmy, by powstały także nowe wspólnoty, zwłaszcza dla  młodzieży. Liczymy na Waszą pomoc!

KWESTIE MATERIALNE PARAFII. 

Pragnę bardzo serdecznie podziękować Wam Drodzy Parafianie za wszelkie ofiary składane na utrzymanie parafii i wykonywane inwestycje.  Mam świadomość, że nie łatwo się dziś żyje, a mimo to potraficie się dzielić.

W minionym roku udało się zamontować pozostałe 7 stacji drogi krzyżowej z mozaiki włoskiej, a zatem mamy już całość poświęconą, przez Ks. Bpa Wiesława Szlachetkę w dniu odpustu parafialnego 16 kwietnia 2023 roku.  We wrześniu udało się zakończyć prace remontowe na górnej części świątyni osuszające i zabezpieczające przed moknięciem ściany. Położono nową blachę, nowoczesne materiały tynkarskie i pomalowano. Prace wykonywane były na wysokościach i stąd bardzo niebezpieczne. Dzięki Bogu wszystko udało się zakończyć szczęśliwie. Przy tej okazji słowa ogromnego podziękowania składam Panu Andrzejowi   Romanowskiemu, Panu Lechowi Rokickiemu, Panu Janowi Szcześniakowi, Panu Dariuszowi Kowalskiemu, Panu Krzysztofowi Kwiecień  i niezastąpionym Braciom ze Wspólnoty Mężczyzn św. Józefa. 

Ponadto  w minionym roku udało się zamontować pompę cieplną ogrzewającą salkę w domu parafialnym i wymienić piec gazowy ogrzewający zakrystię i salkę w dolnej kondygnacji kościoła. To ogromna zasługa Pana Macieja Pituły. Bóg zapłać!

       Jak wiadomo planujemy w najbliższym czasie remont-przebudowę domu parafialnego. Czekamy na ostateczne zatwierdzenie projektu przez Wydział Architektura Urzędu Miasta Gdynia. Jak tylko otrzymamy pozwolenie będziemy pragnęli rozpocząć prace rozbiórkowo-budowlane. Okazało się, że obecny budynek plebanii jest tymczasowy i to wymaga też pewnych uaktualnień. Prace o tyle będą trudne i bardzo kosztowne bo w ciągu jednego roku trzeba będzie zamknąć stan surowy nowej części domu parafialnego, gdzie znajdą się 2 salki katechetyczne, refektarz, kuchnia, mała kaplica oraz mieszkania dla kapłanów i gości.  Przewidywany koszt tego przedsięwzięcia na dzień dzisiejszy ( stan surowy) to ok. 600 tyś. zł. A zatem czeka nas ogromne wezwanie, które zawierzamy Chrystusowi Miłosiernemu, Waszym modlitwom i  ofiarności. Stąd też ofiary składane przy okazji zeszłorocznej i tegorocznej kolędy oraz comiesięczne tace przeznaczone są na realizację tego cel. Można to dzieło wesprzeć przesyłając darowiznę na konto parafialne ( 29 1020 1853 0000 9102 0009 9978)  czy składając ofiarę w biurze parafialnym z wpisem do Księgi Ofiarodawców.            

           Bardzo dziękuję tym, którzy modlitwami, a także ofiarami wspierają  wszystkie dzieła materialne w naszej parafii. Dzięki Wam na dzień dzisiejszy Parafia nie ma żadnych długów czy nieuregulowanych zobowiązań! 

       W bieżącym roku nie planujemy szczególnych inwestycji w kościele. 

       Pragnę podziękować  przy tej okazji także osobom, które dbają o świeże  kwiaty i piękną dekorację kościoła; Pani Maryli, Pani Marii, Pani Halinie, Pani Teresie i wspomagającym je osobom. Pani Eryce i Pani Wisi dziękuję za troskę o czystość strojów liturgicznych i bielizny kielichowej.   Panu Szczepanowi i Panu Janowi  oraz pomagającemu im Panu Januszowi wyrażam wdzięczność za pełną oddania służbę w zakrystii. Panu  Leszkowi i wspomagającym go Panom tzw. „brygadzie zryw” za wszelkie prace gospodarcze a Pani Małgosi za troskę  o czystość. Gorąco dziękuję także naszym organistom Pani Hani i  Panu Waldemarowi. Parafia to także plebania, o którą dbają Pani Henryka i Pani Gabrysia. Im również należą się słowa ogromnej wdzięczności. 

Wszystkim składam serdeczne „Bóg zapłać” za wszelkie wyrazy dobroci i życzliwości okazane w 2023 roku. Przepraszam za uchybienia z mojej strony i kapłanów naszej parafii  oraz gorąco proszę o modlitwę i pomoc w radosnym kroczeniu we wspólnocie parafialnej do Królestwa Niebieskiego. Szczęść Boże w Nowym 2024 Roku! 

                                                                                  Ks. Proboszcz