Interactive Coloring

drag iconDrag any color from the left toolbar to an area or text in the page. A blue outline will indicate a droppable element.

drag iconOn mobile, wait a tiny bit until you drag the color drop.

Sprawozdanie duszpasterskie za rok 2020

Minął Rok Pański 2020

       W duchu wdzięczności Panu Bogu  zakończyliśmy w miniony czwartek Rok Pański 2020.  

Koniec roku skłania nas do pewnego podsumowania minionego czasu. Tego niezwykłego roku, w którym pandemia koronawirusa powywracała wszystko do góry nogami, nasze życie społeczne, gospodarcze, rodzinne i religijne.  Z wiarą przyjmujemy to trudne doświadczenie i prosimy miłosiernego Boga by uwolnił nas i cały świat od tego wirusa.
Przypomnę rok miniony, przeżywaliśmy pod hasłem duszpasterskim: „Wielka Tajemnica Wiary”. Pragnęliśmy  skupić się na jeszcze lepszym przeżywaniu Eucharystii, na częstszym przyjmowaniu komunii św. i regularnym uczestnictwie w niedzielnej i świątecznej Mszy św. a może i w dni powszednie, a także na ożywieniu Adoracji Najświętszego Sakramentu. Jednak wirus Covid-19 i obostrzenia sanitarne nie pozwoliły na głębszą realizację tych założeń. Wielu z nas ograniczyło się w tym czasie do oglądania transmisji Mszy św.  czy innych nabożeństw, korzystając z dyspensy udzielonej przez biskupa diecezjalnego. Dziękujemy im za zrozumienie sytuacji i pozostanie w domach. Podziękowanie należy się także stacjom telewizyjnym za te transmisja, a także naszym parafianom Panu Adrianowi i Panu Przemkowi za transmisję on-line z naszego kościoła. Przydał się też monitoring zamontowany w październiku umożliwiający regularną transmisję internetową z naszej świątyni. Korzystają z niego osoby pozostające w domach, bo po kilku miesiącach pandemii tylko część Parafian (ok.1/3) powróciło do regularnych praktyk. 

Nowy rok duszpasterski, który rozpoczęliśmy od pierwszej niedzieli adwentu przeżywamy pod hasłem „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”. Trudno nakreślać sobie na ten czas jakieś cele, dopóki mamy pandemie. Ale te z ubiegłego roku nadal pozostają aktualne.

Próbując podsumować miniony rok przyjrzyjmy  się życiu religijnemu społeczności Gdyni Redłowa, która liczy ponad 6 tyś. mieszkańców.   Najpierw  zobaczmy jak przedstawiało się życie sakramentalne:    

  1. Sakrament Chrztu Świętego.
Rok 1983 1987 1997 2007 2016 2017 2018 2019 2020
Ilość chrztów 128   84   44 57 57 38 39 29 23

 

Liczba chrztów jak widzimy zmalała. Niektórzy bojąc się pandemii odwlekają ochrzczenie dzieci. Po drugie parafia nasza się starzeje, mało jeszcze jest rodzin młodych ale trzeba też  pamiętać, że coraz więcej rodzin żyje bez Boga i nie widza potrzeby ochrzczenia swoich pociech. Wiele dzieci przychodzi dzisiaj na  świat w rodzinach rozbitych i niesakramentalnych, w których nie ma ducha. 

       Coraz większym problemem jest kwestia znalezienia rodziców chrzestnych, spełniających wymogi Kodeksu Prawa Kanonicznego. A przypomnę krótko, że musi to być osoba: wierząca, praktykująca (uczęszczającą regularnie na Mszę św. i do sakramentów), oraz dojrzała (po Bierzmowaniu).

  1. Sakrament bierzmowania:
Rok 1983 1987 1997 2007 2016 2017 2018 2019 2020
Liczba bierzmow.   91   68   61   47   34   27 25 20 25

 

Koronawirus spowodował, że bierzmowanie z marca trzeba było przełożyć na czerwiec. Obecnie też nie ma właściwych katechez przygotowujących do przyjęcia tego sakramentu. Jedynie mała grupa młodzieży ( zapisanych jest 24 osoby) spotyka się na niedzielnej Eucharystii i krótkiej katechezie sakramentalnej.

3.Sakrament Eucharystii:

  • I-komunia święta:
Rok 1983 1987 1997 2017 2018 2019 2020 2021
Liczba dzieci   81   75   57   75   67 17 48 ok. 40

 

  • Frekwencja na niedzielnych Mszach Świętych :
Rok 2007 2007 2016 2017 2018 2019 2020
Ilość wiernych (około) 2065 1798 1847 ok. 450

Na liczącą około 6000 mieszkańców dzielnicę do kościoła w ostatnim czasie chodzi niespełna 500. To 1/3 tych, którzy regularnie praktykowali przed COVID-19.

  • Ilość rozdanych w ciągu roku komunii świętych: ok. 60 tyś. W 2019 roku rozdano ponad 100 tyś. komunii św. A zatem to kolejny efekt epidemii. A to co cieszy, to coraz większa dojrzałość regularnie uczęszczających na Eucharystię, z pośród których zdecydowana większość bardzo często przystępuje do komunii św.   Pragnę bardzo gorąco podziękować tym, którzy regularnie i często posilają się „pokarmem na życie wieczne”.   Zachęcam pozostałych do regularnego i pełnego uczestnictwa we Mszy św. tzn. z komunią świętą.      Cieszy też fakt, że trzem kapłanom (przydałby się jeszcze jeden) pomagają czterej  nadzwyczajni szafarze komunii świętej: Pan Aleksander,  Pan Jacek, Pan Adrian i Pan Adam. Dziękuje im za tę gorliwą posługę.  Mówiąc o komunii świętej trzeba także zauważyć że zmieniła się forma przyjmowania Ciała Pańskiego. Część uczestników ze względów sanitarnych zaczęła przyjmować komunie św. na rękę. Przypomnę tylko, że osoby te muszą nałożyć jedną dłoń na drugą w kształcie krzyża a kiedy kapłan położy Ciało Chrystusa na jednej dłoni, drugą wkładamy Je do ust. Czynimy to koniecznie w miejscu otrzymania komunii św. a dopiero potem udajemy się do ławki czy do innego miejsca . Bardzo prosimy, by podporządkować się komunikatom głównego celebransa i  przystępować do kapłana czy szafarza udzielającego komunię św. w odpowiadający nam sposób.  Obje formy przyjmowania komunii św. tzn. na rękę i do ust są dopuszczalne. Uczymy się tego my kapłani i wierni. Podporządkowanie się tym zasadom sprawi, że wszyscy będziemy czuli się komfortowo i bezpiecznie. Przypomnę że kapłani przed udzielaniem Komunii św. dezynfekuję ręce i rozdają w maseczkach.  
  • Przy tej okazji chcę również podziękować za zamawiane intencje Mszy świętych i te w niedziele i święta, ale także w dni powszednie. Mimo pandemii zamawianych intencji jest znacznie więcej niż w poprzednim roku. Dlatego proszę o wyrozumiałość, że terminy są odległe (jest nas tylko 3 kapłanów).   Dziękuję także za składane przy tej okazji stypendia mszalne. 
  1. Sakrament Namaszczenia Chorych.

Odwiedzamy każdego miesiąca około 40 osób starszych i chorych. To ok. 15 mniej niż przed wirusem. Z powodu Covid-19 niektórzy się boją. I my to rozumiemy. Dlatego odwiedzamy tylko tych  chorych, którzy w danym miesiącu sobie tego wyraźnie życzą. 

W tym miejscu chciałbym podziękować gorąco także służbie zdrowia, służbom sanitarnym i pozostałym służbom, które z takim oddanie dbają o nasze zdrowie i życie w  czasie pandemii.

  • Pogrzeby:
Rok 1997 2007 2015 2016 2017 2018 2019 2020
Ilość w parafii   53   51   68   66   58   61 67 52

          W imieniu całej parafii wyrażam chrześcijańską solidarność ze wszystkimi, którzy w minionym roku pożegnali swoich najbliższych! Tym bardziej to przykre, że w tym roku z powodu wirusa nie można było ich odwiedzać w szpitalu, pożegnać się i niejednokrotnie zadbać, by odeszli zaopatrzeni sakramentami. A i same pogrzeby mają specyficzny charakter. W minionym roku odszedł do Pana także śp. Ks. Bogdan Śliwa mieszkający i pochodzący z naszej parafii.  Niech Zmartwychwstały Chrystus przyjmie Ich do swojej chwały, a Maryja uprosi nam łaskę pocieszenia.

          W tym roku zgonów było na szczęści o 15 mniej niż w roku ubiegłym (ok. 22,4%).  Mimo pandemii  dalej apeluję: uczyńmy wszystko, by zadbać o naszych starszych czy schorowanych rodziców, krewnych, sąsiadów. Nie czekajmy z sakramentem chorych do ostatniej chwili.  Zaprośmy kapłana z posługa sakramentalną. W sytuacjach nagłych kapłan jest do dyspozycji o każdej porze dnia i nocy. Przychodźmy śmiało! 

Dziękuję również Wam Parafianie za coraz lepsze rozumienie, czym jest sakrament chorych i że, nie traktujecie go jako „ostatnie namaszczenie”!

5.Sakrameny pokuty i pojednania.

I znowu koronawirus spowodował, że duża część z nas zrezygnowała  także ze spowiedzi św. W wypadku osób z chorobami współistniejącymi to zrozumiałe, ale czy wszyscy pozostali nie spowiadają się z bojaźni czy może z zaniedbania? 

Pragnę podziękować wielu z Was, którzy regularnie korzystacie z sakramentu Bożego Miłosierdzia.  Chciałbym tak jak przed rokiem, zaapelować o ożywienie spowiedzi w I-piątki miesiąca, by wynagradzać Sercu Bożemu za grzechy nasze i całego świata. Zachęcajmy dzieci i młodzież, a sami dajmy im przykład. Dziękuję także za to, że pięknie rozwija się kultywowanie I-sobót miesiąca jako wynagrodzenie Niepokalanemu Sercu NMP.

        Jako kapłani staramy się służyć Wam najlepiej jak potrafimy, by podczas każdej Mszy św. była okazja do skorzystania ze spowiedzi. Czekamy na Was w konfesjonale! Dziękuję kapłanom za codzienną, gorliwą służbę w konfesjonale i poza nim.

  1. Sakrament Kapłaństwa.

         Obecnie w naszej parafii duszpasterzuje 3 kapłanów: Proboszcz – Ks. Wiesław Philipp;  Wikariusz – Ks. Paweł Jakimcio oraz Pomoc duszpasterska – Ks. Kazimierz Południak. Odczuwamy potrzebę przynajmniej jeszcze jednego duszpasterza, ale mimo to staramy się na miarę naszych możliwości usłużyć całej parafii.  W minionym roku  przeżywaliśmy Święcenia Kapłańskie i Prymicje naszego Parafianina Ks. Damiana Trzebiatowskiego i świętowaliśmy Srebrny Jubileusz Kapłaństwa Ks. Pawła. Obecnie na trzecim roku w naszym Gdańskim Seminarium Duchownym przygotowuje się do kapłaństwa  alumn  Patryka Zyberta. Dwóch  kandydatów pochodzących z naszej parafii rozpoczęło przygotowanie do kapłaństwa: jeden w seminarium zakonnym a drugi -poza granicami Polski. Niech ich przykład   będzie zachętą dla innych młodych chłopców, którzy pójdą w Ich ślady.   Prośmy Boga o wytrwanie dla Nich oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne. W bieżącym roku módlcie się także za nas – waszych kapłanów, byśmy byli dla Was dobrymi Pasterzami.  Święty Janie Pawle –módl się za nami! Chciałbym wyrazić także przy tej okazji wdzięczność naszym kapłanom za Ich gorliwą posługę duszpasterską i katechetyczną.

     Przy tej okazji warto wspomnieć, że oczekujemy na nowego pasterza naszej archidiecezji. Po  przejściu na emeryturę Ks. Abpa Sławoja Leszka Głodzia naszą diecezją czasowo administruje Bp. Jacek Jezierski, Bp diecezjalny elbląski. Proszę o modlitwę w intencji: o rychły wybór nowego Metropolity dla naszej Archidiecezji. 

Pragnę także w tym szczególnym czasie przepraszać Boga i Was Drodzy Parafianie za wszystkich kapłanów, którzy sprzeniewierzyli się swojemu powołaniu, którzy stali się zgorszeniem dla Kościoła przez swoje naganne zachowania  i prosić Boga, by był dla nich miłosierny a ofiary  ich haniebnych czynów,  by  umiały przebaczyć doznane krzywdy i na drodze swojego życia spotkały dobrych,  świętych księży. 

7.Sakrament Małżeństwa:

Rok 1983 1987 1997 2007 2015 2016 2017 2018 2019 2020
Ilość par   44   27   16   13     10 4 9 10 5 3

Podobnie jak w naszej ojczyźnie tak i w parafii zauważamy wyraźną tendencję malejącą zawieranych sakramentów małżeństwa. W tym roku z pewnością pandemia ale także wynikające z niej obostrzenia wpłynęły na małą liczbę ślubów.   

       Mówiąc o życiu parafii trzeba ukazać zaangażowanie wiernych w grupy duszpasterskie. I znowu koronawirus uniemożliwił  ich funkcjonowanie. Żyje nadzieją, że już za niedługo te wspólnoty będą mogły się spotykać i realizować swoje charyzmaty. Cieszy rozwój naszego Parafialnego Zespołu Caritas. Słowa wdzięczności kieruję pod adresem wszystkich należących do grup i pragnę zachęcić Was Drodzy Parafianie, by nie być tylko biernymi uczestnikami, ale czynnie zaangażować się w  życie parafii. W każdej grupie można znaleźć coś dla siebie. Słowa wdzięczności kieruje pod adresem Ks. Kazimierza za redagowanie z wielkim zapałem parafialnej Gazetki „Miłosierdzie”. W początkach pandemii trzeba było na krótki czas zawiesić wydawanie ale obecnie ukazuje się co tydzień a na Święta był wydany już 150 numer. Pragnę podziękować także  Panu Adrianowi za czuwanie i wstawianie tekstów na stronę internetową naszej parafii. 

KWESTIE MATERIALNE PARAFII. 

Pragnę bardzo serdecznie podziękować Wam Drodzy Parafianie za wszelkie ofiary na utrzymanie parafii i wykonywane inwestycje te składane na tace i przekazywane na konto parafialne. Mam świadomość, że nie łatwo się dziś żyje, a mimo to potraficie się dzielić. Pod względem materialnym był to na pewno bardzo trudny rok ale dzięki Waszemu zrozumieniu i ofiarności udało się go przeżyć bez zadłużeń. Staramy się, by w kościele było ciepło i dziękuję za ofiary przeznaczone na ogrzewanie. Dla informacji podam że jeden sezon grzewczy samego kościoła to koszt między 25 a 30 tyś zł. (Do tego jeszcze trzeba doliczyć zakrystię i plebanię).

       Przypomnę, że parafia zatrudnia 8 pracowników i oni także  mimo epidemii otrzymywali regularnie wynagrodzenie. To dzięki Wam! Nie zalegamy z opłatami za energię czy gaz ale także z tymi na rzecz Gdańskiego Seminarium Duchownego czy Kurii Metropolitalnej. A w tym czasie, zwłaszcza dzięki ofiarom rodziców dzieci, które przystąpiły do I-komunii św. i do sakramentu bierzmowania przy wsparciu pozostałych Parafian udało się zamontować nowy alarm do kościoła i Monitoring (szczególnie przydatny w czasie profanacji i dewastacji świątyń w naszej ojczyźnie) /koszt ok. 20 tyś. zł/. Czekamy także na 4 nowe żyrandole do naszej świątyni, które miały być gotowe na święta, a ze względu na kwarantannę w firmie wykonawczej (tej samej co tabernakulum wraz z glorią) dotrą do nas w najbliższych dniach. /koszt 1 Żyrandola to 25 tyś. zł + transport i montaż/.

W bieżącym roku planujemy wykonać w naszej świątyni stacje drogi krzyżowi z mozaiki (nawiązujące do prezbiterium)  o ile sytuacja na to pozwoli. Chcielibyśmy, żeby znaleźć fundatorów poszczególnych stacji: firmy, rodziny, wspólnoty czy inni. Udało się już pozyskać fundatorów na trzy pierwsze stacje. Koszt jednej  waha się od około 10.000 – 15.000 zł.( zależnie od wielkości stacji).  Przy stacji też zostanie umieszczone nazwisko czy nazwa fundatora. Jeśli ktoś byłby chętny proszę o skontaktowanie się z Ks. Proboszczem. To oczywiście plany!!!

Dziękuję przy tej okazji także osobom, które dbają o świeże  kwiaty i piękną dekorację kościoła Pani Maryli, Pani Marii, Pani Halinie, Pani Teresie i wspomagających je osobach.  Panu Marcinowi i Panu Janowi  oraz pomagającym im Panu Januszowi i Panu Marcinowi F.  wyrażam wdzięczność za pełną oddania służbę w zakrystii. Panu  Leszkowi i wspomagającym go Panom tzw. „brygadzie zryw” za wszelkie prace gospodarcze a Pani Małgosi wraz z córką za troskę  o czystość. Przy tej okazji gorąco dziękuję także naszym organistom Pani Hani, Panu Igorowi  i wspierającemu ich Panu Przemkowi. Parafia to także plebania, o którą dbają Pan Wojtek i Pani Wisia. Im również należą się słowa ogromnej wdzięczności. 

Wszystkim składam serdeczne „Bóg zapłać” za wszelkie wyrazy dobroci i życzliwości okazane w 2020 roku. Przepraszam za uchybienia z mojej strony i kapłanów naszej parafii  oraz gorąco proszę o modlitwę i pomoc w radosnym kroczeniu we wspólnocie parafialnej do Królestwa Niebieskiego. Niech pomogą nam w tym szczególnie: św. Józef – patron bieżącego roku, św. Jan Paweł II, i Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński, na którego beatyfikację ciągle czekamy. Szczęść Boże w Nowym Roku! 

                                                                                                Ks. Proboszcz

 

Dodaj komentarz