Interactive Coloring

drag iconDrag any color from the left toolbar to an area or text in the page. A blue outline will indicate a droppable element.

drag iconOn mobile, wait a tiny bit until you drag the color drop.

Sprawozdanie duszpasterskie 2021

Minął Rok Pański 2021

       W duchu wdzięczności Panu Bogu  zakończyliśmy w miniony piątek Rok Pański 2021.  

Koniec roku skłania nas do pewnego podsumowania minionego czasu. Tego niezwykłego roku, w którym pandemia koronawirusa powywracała wszystko do góry nogami.                                                                                                                                                                     Przypomnę rok miniony, przeżywaliśmy pod hasłem duszpasterskim: „Zgromadzeni na świętej wieczerzy”.  Pragnęliśmy  skupić się na jeszcze lepszym przeżywaniu Eucharystii, na częstszym przyjmowaniu komunii św. i regularnym uczestnictwie w niedzielnej i świątecznej Mszy św. a może i w dni powszednie, a także na ożywieniu Adoracji Najświętszego Sakramentu. Wielu po pierwszych miesiącach pandemii zaczęło wracać do kościoła, jednak jest znaczna grupa tych, którzy zerwali więź ze wspólnotą  z różnych powodów. Trzeba jednak zauważyć, że wirus Covid-19 i obostrzenia sanitarne nie pozwoliły na głębszą realizację założeń duszpasterskich minionego roku. Panu Bogu dziękujemy za beatyfikację Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia. Niech oręduje za nami.

Nowy rok duszpasterski, który rozpoczęliśmy od pierwszej niedzieli adwentu przeżywamy pod hasłem „Posłani w Pokoju Chrystusa”. Przypomnę, że jest trzecia część ogólnopolskiego programu duszpasterskiego „Eucharystia daje życie” przewidzianego na lata 2019-2022. W obecnym roku program zakłada położenie jeszcze większego wysiłku  na rzecz bardziej świadomego udziału wiernych we Mszy św. oraz odkrywania zadań, które wynikają z „owoców Komunii św.”. Chodzi o nasz „eucharystyczny styl życia” i wynikającą z niego misję czyli posłanie głoszenia słowem i postawą pokoju Chrystusa, o czym słyszymy w każdej Mszy św. kiedy kapłan na zakończenie rozsyła nas: Idźcie w Pokoju Chrystusa”. Dla naszej Parafii będzie to rok małego jubileuszu. 19.lutego będziemy przeżywali 40-lecie erygowania naszej parafii. Uroczyste świętowanie tego jubileuszu chcemy przeżywać razem z uroczystością odpustową czyli w niedzielę Bożego Miłosierdzia tj. 24.04.2022 r.

        Próbując podsumować miniony rok przyjrzyjmy  się życiu religijnemu społeczności Gdyni Redłowa, która liczy ponad 6 tyś. mieszkańców.   Najpierw  zobaczmy jak przedstawiało się życie sakramentalne:    

1. Sakrament Chrztu Świętego.

Rok198319871997200720162017201820192020 2021
Ilość chrztów128  84  4457573839292320

Liczba chrztów  widzimy z roku na rok maleje. Parafia nasza się starzeje, mało  jest rodzin młodych ale trzeba też  pamiętać że coraz więcej rodzin żyje bez Boga i nie widzą potrzeby ochrzczenia swoich pociech. Wiele dzieci przychodzi dzisiaj na  świat w rodzinach rozbitych i niesakramentalnych, w których nie ma ducha. 

       Coraz większym problemem jest kwestia znalezienia rodziców chrzestnych, spełniających wymogi Kodeksu Prawa Kanonicznego. A przypomnę krótko, że musi to być osoba: wierząca, praktykująca (uczęszczająca regularnie na Mszę św. i do sakramentów), oraz dojrzała (po Bierzmowaniu).

2. Sakrament bierzmowania:

Rok1983198719972007201620172018201920202021
Liczba bierzmow.  91  68  61  47  34  2725202520

Obecnie do przyjęcia tego sakramentu przygotowuje się ok 25 młodzieży.

3.Sakrament Eucharystii:

 • I-komunia święta:
Rok19831987199720172018201920202021
Liczba dzieci  81  75  57  75  67174841 
 • Frekwencja na niedzielnych Mszach Świętych :
Rok20072007201620172018201920202021
Ilość wiernych (około)206517981847ok 450884

Na liczącą około 6000 mieszkańców dzielnicę do kościoła w ostatnim czasie chodzi niespełna 900. To ponad 40% tych, którzy regularnie praktykowali przed COVID-19. . 

 • Ilość rozdanych w ciągu  minionego roku komunii świętych: ok. 80 tyś. W 2019 roku rozdano ponad 100 tyś. komunii św. A zatem to kolejny efekt epidemii. Ale cieszy coraz większa dojrzałość regularnie uczęszczających na Eucharystię, z pośród których zdecydowana większość bardzo często przystępuje do komunii św.   Pragnę bardzo gorąco podziękować tym, którzy regularnie i często posilają się „pokarmem na życie wieczne”.   Zachęcam pozostałych do regularnego i pełnego uczestnictwa we Mszy św. tzn. z komunią świętą.  Cieszy też fakt, że trzem kapłanom (przydałby się jeszcze jeden) pomagali trzej  nadzwyczajni szafarze komunii świętej: Pan Jacek, Pan Adrian i Pan Adam. Od grudnia akolitą jest nasz kleryk Patryk i On, jak jest na parafii również pomaga rozdzielać Ciało Pańskie.  Dziękuje Im za tę gorliwą posługę.  Mówiąc o komunii świętej trzeba także zauważyć że zmieniła się forma przyjmowania ciała Pańskiego. Część wiernych zaczęła przyjmować komunie św. na rękę. Przypomnę tylko, że osoby te muszą nałożyć jedną dłoń na drugą w kształcie krzyża a kiedy kapłan położy Ciało Chrystusa na jednej dłoni, drugą wkładamy Je do ust. Czynimy to koniecznie w miejscu otrzymania Komunii św. a dopiero potem udajemy się do ławki czy do miejsca przeżywania Mszy św. Bardzo prosimy by podporządkować się komunikatom głównego celebransa i nie przystępować do kapłana czy szafarza udzielającego „na rękę”  by przyjąć ją do ust, zanim wszyscy pragnący w takiej formie przystąpić do komunii św. nie uczynią tego. Osoby przyjmujące tradycyjnie przystępują do innego kapłana lub szafarza albo gdy do udzielającego „na rękę” nie ma już chętnych. Podporządkowanie się tym zasadom sprawi, że wszyscy będziemy czuli się komfortowo i bezpiecznie. Przypomnę że kapłani przed udzielaniem komunii św. dezynfekuję ręce i nakładają maseczkę. Obie formy przyjmowania komunii św. tzn. na rękę i do ust są dopuszczalne.
 • Przy tej okazji chcę również podziękować za zamawiane intencje Mszy świętych, i te w niedziele i święta, ale także w dni powszednie. Mimo pandemii zamawianych intencji jest znacznie więcej niż w poprzednich latach. Dlatego proszę o wyrozumiałość, że terminy są odległe, jest nas tylko 3 kapłanów.   Dziękuję także za składane przy tej okazji stypendia mszalne. 

4. Sakrament Namaszczenia Chorych.

Odwiedzamy każdego miesiąca około 45 osób starszych i chorych. Przypomnę, że  odwiedzamy tylko tych  chorych, którzy sobie tego wyraźnie życzą. 

 • Pogrzeby:
Rok199720072015201620172018201920202021
Ilość w parafii  53  51  68  66  58  61675269

          W imieniu całej parafii wyrażam chrześcijańską solidarność ze wszystkimi, którzy w minionym roku pożegnali swoich najbliższych!  W tym roku zgonów było najwięcej od kilkunastu już lat.  Mimo pandemii  proszę uczyńmy wszystko, by zadbać o naszych starszych czy schorowanych rodziców, krewnych, sąsiadów. Nie czekajmy do ostatniej chwili.  Zaprośmy do nich kapłana z posługa sakramentalną. W sytuacjach nagłych kapłan jest do dyspozycji o każdej porze dnia i nocy. Przychodźmy śmiało! 

Dziękuję również Wam Parafianie za coraz lepsze rozumienie, czym jest sakrament chorych i że, nie traktujecie go jako „ostatnie namaszczenie”!

5.Sakrameny pokuty i pojednania.

I w minionym roku  koronawirus spowodował, że wielu z nas zrezygnowało także ze spowiedzi św., ale dzięki Bogu jest też spora liczba wiernych, którzy wrócili już do regularnej spowiedzi, co było widoczne  w spowiedziach rekolekcyjnych i przed- świątecznych. 

Pragnę podziękować wielu z Was, którzy regularnie korzystacie z sakramentu Bożego Miłosierdzia.  Chciałbym tak jak czynię to już od kilku lat, zaapelować o ożywienie spowiedzi w I-piątki miesiąca, by wynagradzać Sercu Bożemu za grzechy nasze i całego świata. Zachęcajmy dzieci i młodzież, a sami dajmy im przykład.

        Jako kapłani staramy się służyć Wam najlepiej jak potrafimy, by podczas każdej Mszy św. była okazja do skorzystania ze spowiedzi. Czekamy na Was w konfesjonale! Dziękuję kapłanom za codzienną, gorliwą służbę w konfesjonale i poza nim.

6. Sakrament Kapłaństwa.

         Obecnie w naszej parafii duszpasterzuje 3 kapłanów: Proboszcz – Ks. Wiesław Philipp;  Wikariusz – Ks. Paweł Jakimcio oraz Pomoc duszpasterska – Ks. Kazimierz Południak, który jest coraz bardziej schorowany. Odczuwamy potrzebę przynajmniej jeszcze jednego duszpasterza, ale mimo to staramy się na miarę naszych możliwości usłużyć całej parafii.  Obecnie na czwartym roku w naszym Gdańskim Seminarium Duchownym przygotowuje się do kapłaństwa  alumn to Patryk Zybert. Inny Szymon Orkisz  jest w Seminarium Duchownym -poza granicami Polski. Niech ich przykład   będzie zachętą dla innych młodych chłopców, którzy nie będą bali się pójść za Chrystusem.  Prośmy Boga o wytrwanie dla Nich oraz o nowe powołania kapłańskie i zakonne. W bieżącym roku módlcie się także za nas – waszych kapłanów, byśmy byli dla Was dobrymi Pasterzami.  Święty Janie Pawle II i bł. Ks. kardynale Stefanie Wyszyński  –módlcie się za nami! Chciałbym wyrazić także przy tej okazji wdzięczność naszym kapłanom za Ich gorliwą posługę duszpasterską i katechetyczną.

Przy tej okazji warto wspomnieć, że od 2 marca 2021 mamy nowego pasterza naszej archidiecezji – Abpa Tadeusza Wojdę SAC. Naszego nowego Metropolitę polecamy Waszym modlitwom.  

7.Sakrament Małżeństwa:

Rok19831987199720072015201620172018201920202021
Ilość par  44  27  16  13    104910533

Podobnie jak w naszej ojczyźnie tak i w parafii zauważamy wyraźną tendencję malejącą zawieranych sakramentów małżeństwa. I u nas też to widać. Wiele małżeństw zawiera dzisiaj sakrament małżeństwa w  kościele obok jakiejś restauracji czy sali weselnej. Na naszym osiedlu takowych brak, dlatego też uciekają do innych kościołów. Mam też świadomość, że i u nas są tacy, którzy żyją bez ślubu. Proszę te pary, by jak najszybciej uregulowały tę sprawę życia po Bożemu. Obiecuję pomoc wszystkim, którzy w tej kwestii się zgłoszą do parafii. Rodziców, babcie i dziadków proszę, by zachęcali, by tłumaczyli, że Chrystus, tak jak w Kanie Galilejskiej, pragnie błogosławić i pomagać każdemu małżeństwu a nie przeszkadzać. Módlcie się często za młodych, za wszystkie rodziny a szczególnie za przeżywające trudności.

Nie dziwi zatem inicjatywa Papieża Franciszka, by obecny rok był poświęcony Rodzinie. Zintensyfikujmy nasze modlitwy za naszą i wszystkie rodziny zwłaszcza z naszej parafii.

       Mówiąc o życiu parafii trzeba ukazać zaangażowanie wiernych w grupy duszpasterskie. Parafia-jak uczy Sobór Watykański II – to wspólnota wspólnot. Im więcej takich grup, tym żywotniejsza parafia. Słowa wdzięczności kieruję pod adresem wszystkich należących do grup i pragnę zachęcić Was Drodzy Parafianie, by nie być tylko biernymi uczestnikami, ale czynnie zaangażować się w  życie parafii. W każdej grupie można znaleźć coś dla siebie. W naszej parafii do tej pory istnieją takie wspólnoty:

 • Żywy Różaniec  Święty (11 róż);
 • Apostolstwo Bożego Miłosierdzia – zaczyna się odnawiać –zachęcam; (dziękuję za codzienne odmawianie koronki do Bożego Miłosierdzia po Mszy św. rannej i wieczornej.)
 • Koło Misyjne Dorosłych (10 osób);
 • Apostolstwo MB Patronki Dobrej Śmierci (ok. 10 osób);
 • Grupa Biblijna „Marana tha” (ok. 10 osób);
 • Ministranci (10 osób). /przydałoby się więcej/;
 • Wspólnota Intronizacji Najświętszego Serca Pana Jezusa; 
 • Parafialny Zespół Caritas – ( 5 osób).   
 • Redakcja parafialnej Gazetki „Miłosierdzie” na razie 1-osobowa. W tym miejscu chciałbym  podziękować ks. Kazimierzowi za  redagowanie z wielkim zapałem naszego tygodnika. Pragnę wyrazić wdzięczność także Panu Adrianowi za czuwanie i wstawianie tekstów na stronę internetową naszej parafii. 
 • Wspólnota Mężczyzn św. Józefa ( ok. 15 Panów, zapraszamy innych)
 • Wspólnota Domowego Kościoła – powstał w 2019 r. 1 krąg ale mam nadzieję, że przezwycięży trudności związane z Covidem
 • Ruch Rodzin Nazaretańskich
 • Grupa Synodalna
 • Pragnęli byśmy, by powstała  w parafii także jakieś wspólnoty dla dzieci i młodzieży. Liczymy na Waszą pomoc!

KWESTIE MATERIALNE PARAFII. 

Pragnę bardzo serdecznie podziękować Wam Drodzy Parafianie za wszelkie ofiary składane na utrzymanie parafii i wykonywane inwestycje.  Mam świadomość, że nie łatwo się dziś żyje, a mimo to potraficie się dzielić.

W minionym roku udało się założyć i spłacić nowe żyrandole do naszej świątyni. Nie udało się tak jak planowaliśmy zamontować pierwszych 7 stacji drogi krzyżowej z mozaiki włoskiej. Wykonawca Pan Piotr Kauczynski opóźnienie tłumaczy pandemią, brakiem pracowników i nie terminowym dostarczeniem materiału z Włoch. Prace trwają, co jakiś czas dostaję zdjęcia wykonanych poszczególnych elementów. Chciałbym, żeby udało się to zrealizować do końca stycznia 2022r. Boję się jednak cokolwiek obiecywać. Pozostaje mi tylko przeprosić za opóźnienie. Oczywiście pozostałe 7 stacji mam nadzieję, że będą wykonane jeszcze w pierwszym półroczu bieżącego roku. W minionym roku trochę rzutem na taśmę zamontowaliśmy na dachu kościoła panele fotowoltaiczne, które ufam obniżą nam rachunki za rosnące ceny energii elektrycznej. Fotowoltaika to koszt 50 tyś. zł. To przedsięwzięcie musimy jeszcze spłacić. Stąd też ofiary składane przy okazji kolędy są przeznaczone właśnie  na tę inwestycję. 

Bardzo dziękuję tym, którzy modlitwami, a także ofiarami wspierają to wszystkie dzieła materialne. 

W bieżącym roku, poza wspomnianymi wcześniej, nie planujemy szczególnych inwestycji w kościele. W miarę sił i możliwości chcielibyśmy zająć się remontem plebanii, która została wykonana jako tymczasowa, a będzie miała już 40 lat. 

       Dziękuję przy tej okazji także Osobom, które dbają o świeże  kwiaty i piękną dekorację kościoła; Pani Maryli, Pani Marii, Pani Halinie, Pani Teresie i wspomagających je osobach. Pani Eryce i Pani Wiesi dziękuję za troskę o czystość strojów liturgicznych i bielizny kielichowej.   Panu Marcinowi, Panu Andrzejowi i Panu Janowi  oraz pomagającemu im Panu Januszowi wyrażam wdzięczność za pełną oddania służbę w zakrystii. Panu  Leszkowi i wspomagającym go Panom tzw. „brygadzie zryw” za wszelkie prace gospodarcze a Pani Małgosi za troskę  o czystość. Gorąco dziękuję także naszym organistom Pani Hani, Panu Inie  i wspierającemu ich Panu Czesławowi. Parafia to także plebania, o którą dbają Pan Wojtek i Pani Gabrysia. Im również należą się słowa ogromnej wdzięczności. 

Wszystkim składam serdeczne „Bóg zapłać” za wszelkie wyrazy dobroci i życzliwości okazane w 2021 roku. Przepraszam za uchybienia z mojej strony i kapłanów naszej parafii  oraz gorąco proszę o modlitwę i pomoc w radosnym kroczeniu we wspólnocie parafialnej do Królestwa Niebieskiego. Szczęść Boże w Nowym 2022 Roku!                                                                                   Ks. Proboszcz